Drobečková navigace

Úvod > Články > Přeprava zájmových zvířat

Přeprava zájmových zvířatV České republice má statisticky asi 43 % domácností psa. Po úpravě občanského zákoníku je pes správně považován za smysly nadaného živého tvora, a ne za věc, jako dříve. Na cestování a přepravu zvířat pamatují také některé zákony a vyhlášky. Zákon o silničním provozu ukládá řidiči povinnost zajistit bezpečnost sebe, přepravovaných osob i zvířete, bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, zabezpečit zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. Zákon na ochranu zvířat proti týrání a Vyhláška o ochraně zvířat při přepravě vymezuje požadavky na přepravu tak, aby nedošlo k utrpení nebo zranění zvířete, musí být chráněno proti nepříznivému počasí, vysokým či nízkým teplotám a ostatním klimatickým změnám. Musí mít dostatek místa, aby mělo možnost zaujmout přirozenou polohu, zajištěné dostatečné proudění vzduchu a přístup světla, ve vhodných intervalech musí být umožněn odpočinek, nakrmení a napojení zvířete. Umístění zvířete do boxu, který umožňuje pohodlné ležení, je možné maximálně po dobu 6 hodin, v případě delšího transportu užít specielní box, ve kterém může přirozeně stát, otáčet se a lehat si. Je vyloučené umístění zvířete v otevřeném nákladním prostoru, např. u vozidla typu pick-up by nemělo mít za jízdy možnost vystrkovat hlavu z okna.

                Vhodný způsob zajištění není blíže specifikován. Dle dopravních policistů by měl pes být nějakým způsobem zajištěn a usazen v prostoru zadních sedadel či zavazadlovém prostoru vozidla typu kombi.

                Na základě dotazníku dopravní policie 73% respondentů bere psa jako člena rodiny s obrovskou citovou hodnotou, 27% jako zvíře, které mají rádi. Za jízdy autem se 32% řidičů psovi nějakým způsobem věnuje, kontrolují, zda mu není špatně, psa baví, aby se nenudil, hladí a uklidňují jej, otáčí se za ním na zadní sedadlo, přidržují a usměrňují psa rukama a slovním napomínáním. 69% řidičů nepoužívá žádné systémy pro zajištění či upevnění psa v autě. 31% řidičů psa zajišťuje. Z toho 68% používá bezpečnostní pásy určené k upevnění, psy převážené v zavazadlovém prostoru odděluje nejčastěji mříž. Příčinou dopravní nehody způsobené psem může být úlek, vyvolaný zatroubením, sirénou nebo jiná rušivá událost jako například včela v autě. Zvíře může působit jako zraňující předmět v autě, pokud je nesprávně upoutané. V neukotvené přepravce se stává volně se pohybujícím objektem a může poranit osoby ve vozidle a samo si může způsobit vážné zranění.

                Pro chovatele jezdící často po výstavách, závodech a soutěžích nabízejí firmy velmi kvalitní přívěsy o různé velikosti s možností umístění i několika velkých psů. Bývají z lehké hliníkové konstrukce s omyvatelnou výplní, s izotermickou vestavbou, vybavené solární sadou, která zajišťuje pohon pro ventilaci, včetně kamerového systému pro kontrolu přepravního prostoru. Pro občasnou přepravu psů je můžeme umístit na zadním sedadle, kde je upevníme bezpečnostními pásy pro psy, nebo v kufru auta ve speciálním přepravním boxu. Do automobilu instalujeme bezpečnostní mříž oddělující zavazadlový prostor. Do otevřeného okénka je ideální vložit větrací mřížku.

                V průběhu delší cesty stravu a vodu podáváme po menších množstvích, umožníme přestávky na vyvenčení každé 2 až 3 hodiny. Kočky jsou přepravou a neznámým prostředím vždy velmi stresovány. Přeprava koček a drobných savců je ideální v plastových přepravkách, kde mají pocit bezpečí. Jsou vzdušné, bezpečné, pohodlné, uzavíratelné a omyvatelné. Můžeme je umístit na zadní sedadla v postroji upevněném k bezpečnostním pásům. Ne úplně vhodný je proutěný koš, může dojít k odlomení uzávěru a je špatně čistitelný. Tašky zase poskytují málo místa a neudrží tvar. Před delší cestou kočku 6 hodin nekrmíme a nenapájíme. V chladném počasí přepravku překryjeme přikrývkou.

                Při přemísťování plazů musíme vycházet z jejich velikosti. Malé a mladé hady převážíme v plastových přepravkách, větší hady v pevném pytli, který vložíme do velkého boxu z polystyrenu. Protože plazi si neumí vlastní teplo vyrobit a nedokážou se ani ochladit, tak je dobré udržet stabilní teplotu okolo 35 stupňů, kterou zajistíme vložením plastové lahve naplněné teplou vodou nebo gelovými ohřívacími pytlíky. V letních měsících je nutné zabránit přehřátí. Box musíme občas vyvětrat. Před přepravou želv je dobré je předem na 1 hodinu vyjmout a umístit do papírové krabice. Tam obvykle odloží trus a moč, protože každá manipulaci s nimi začíná močením a kálením. Pak je vložíme do umělohmotné přenosky vložené do termotašky. Prázdný prostor vyplníme papírem, aby nedošlo k úrazu, a zajistíme vhodnou teplotu a výměnu vzduchu. Ještěry převážíme v plastových krabičkách nebo plátěných pytlících, kam vložíme ubrousky a větev, aby se mohly přichytit, a pak vložíme do boxu z polystyrenu.