Drobečková navigace

Úvod > Články > Neprůchodnost střeva

Neprůchodnost střevaJedním z nepříjemných zažívacích problémů, se kterým se setkáváme nejčastěji u mladých psů větších plemen, je neprůchodnost střeva vyvolaná pozřením cizího předmětu.

 Mnoho drobných těles jako jsou jehly, špendlíky a jiné ostré předměty naštěstí střevem projde. Střevní stěna se jim reflexně uhýbá a riziková je až oblast konečníku, kde se mohou v oblasti svěrače zabodnout. Častými předměty, které zneprůchodňují střevo, jsou kaštany, pecky od broskve, míčky, hopíky nebo špachtle od nanuků. Nepříjemné je spolknutí háčku na ryby, jehož návnada psy přitahuje. Někdy se zapíchne v tlamě, ale může se dostat polknutím do jícnu a žaludku, odkud se vzhledem ke zpětnému háčku obtížně vybavuje. Je-li na vlasci i rybářské olůvko, tak v žaludku díky agresivním žaludečním šťávám dochází k uvolňování olova a rychlé otravě. Provázky, obinadla, prádelní šňůry nebo kusy látek se po pozření zachytí ve vrátníku žaludku a střevo, které se je snaží svým pohybem vypudit, se na ně navleče. Dochází rychle ke komplikacím vyvolanými jeho odúmrtí a praskáním. Podobné vchlípení střeva může také nastat u mladých zvířat jako následek infekčních a parazitárních onemocnění. Nejčastěji se tato komplikace objevuje u parvovirózy, psinky a leptospirózy.

 Psi jsou schopni pozřít neuvěřitelné věci. Že se při operacích ze střev vyjímá spodní prádlo, je celkem běžné, ale celý froté ručník, stažená kůže z divokého prasete nebo trojzubec se špízem, již tak časté nejsou. Je potřeba zvážit podávání kostí. Kostní úlomky mohou protrhnout střevo s následným smrtelným zánětem pobřišnice. V mírnějším případě kosti a chlupy mohou způsobit nepříjemnou zácpu.

Při částečné neprůchodnosti střeva nemusí být nástup příznaků vždy typický. Objevuje se nechutenství, občasné zvracení, ospalost, stolice někdy bývá normální, často však nastupuje průjem.  Jsou tělesa, která zůstávají v žaludku i několik měsíců, ale po jejich posunu do střeva se zdravotní stav výrazně zhoršuje. Někdy se zvětšuje a je bolestivá břišní dutina, začíná žíznivost s následným zvracením. Zaklíní-li se těleso v zadní části lačníku, je typické intenzivní zvracení střevního zapáchajícího obsahu, z konečníku začíná odcházet krvavá tekutina nebo hlen. U úplné neprůchodnosti střeva dochází během 2 až 5 dní k úhynu. Velmi rychlý průběh s úhynem během několika hodin, není-li okamžitý chirurgický zásah, má otočení střev kolem kořene střevní opony. Střeva se rychle naplní plynem, dochází k jejich odúmrti a následně k oběhovému selhání. Není naštěstí časté a postihuje spíše větší plemena, jako německé ovčáky. Komplikací břišních operací, zánětu pobřišnice a slinivky břišní může být také zastavení činnosti střev.

Potvrzení cizího tělesa není vždy lehké, je důležité pečlivé klinické vyšetření a opakované prohmatání břišní dutiny, některé útvary odhalíme rentgenovým vyšetřením, jiné sonograficky. U koček je potřeba dobře prohlédnout tlamičku, například provázky se často zachytí pod jazykem.

Některá tělesa se za pomoci nitrožilního podávání tekutin a úpravy stravy sama uvolní a zažívacím traktem projdou. Předměty v jícnu a žaludku jsme schopni v některých případech vybavit pomocí endoskopů, ale většinou je nutný operační zásah.